High School Sports Buzz: Fellows a top performer at Shoreline Invite

147
0

Edmonds-Woodway’s Alec Fellows continued his dominance in high school track, turning in stellar performances in several events during one of the state’s biggest annual track meets — the 23rd Annual Shoreline Track and Field Invite — last Saturday.

Competing against athletes from more than 50 Washington high schools, Fellows took first in the 110 meter hurdles, finishing in 14.43 seconds and breaking his own school record in the process. Fellows also took fifth in the 200 meter run with a time of 22.58 seconds, and placed eighth in the high jump with a jump of 6 feet.

Here are other Edmonds’ area high school results for week of April 26-May 1, as reported by My Edmonds News sports columnist Michael Johnson:

Tuesday, April 27

BOYS SOCCER

Kamiak 1, Meadowdale 0

Edmonds-Woodway 5, Mountlake Terrace 1

Ben Wilmot (E-W) Penalty Kick; Jeremy Wentzel (E-W) 36:00; Alex Fredrickson (E-W) 57:00;

Jason Major (E-W) 62:00; E-W Own goal

SOFTBALL

Shorewood 7, Edmonds-Woodway 2

Roper (E-W) 1-2, 3B, RBI

Wednesday, April 28

SOFTBALL

Shorecrest 4, Edmonds-Woodway 2

Roper (E-W) 3-4, 2B, R; Rumpel (E–W) 2-4, 2B

Lynnwood 3, Meadowdale 0

BASEBALL

Glacier Peak 4, Edmonds-Woodway 2

Austin Jones (E-W) 2-3, HR, R, RBI

Edmonds-Woodway 7, Glacier Peak 6

Ryan Budnick (E-W) 2-3, 4 RBI, 2 2B; Austin Jones (E-W) 2-3, 2R

GIRLS TENNIS

Edmonds-Woodway 7, Mountlake Terrace 0

Singles Amanda Waldron E-W d. Teryn Bouche 6-2, 6-4; Jane Hong E-W d. Gillian Braden-Armstrong 6-3, 6-2; Michelle Nelson E-W d. Kristen Wagner 6-2, 6-1; Michelle Tran E-W d. Corinne Pingul 6-1, 7-5

Doubles Sophie Roben-Sarah Fine E-W d.  Patricia Isla-Stefanie Roesli 6-4, 6-1; Annie Wilson-Liz Wilson E-W d. Sam Morin-Andrea Giuffrida 6-1, 6-2; Mackenzie O’Brien-Mikayla Valdez E-W d. Kendall Stead-Melat Abraham 6-1, 6-3.

Thursday, April 29

BASEBALL

Jackson 10, Meadowdale 9

Taylor Brennan (M) HR, R, 3 RBI; Matt Hirsch 3-4, R, RBI

GIRLS TENNIS

Shorewood 6, Meadowdale 1

Singles Mackenzie Bang, SW, d. Josie Dow, 6-0, 4-6, 6-0; Francesca O’Malley, SW, d. Olivia Bates, 6-4, 3-6, 6-4; Francisca Perez, SW, d. Isabel Reel, 6-2, 6-2; Sarah Oh, SW, d. Kayleigh Bennett, 6-0, 6-0.

Doubles Vanessa Woo-Natalie Buslach, M, d. Pauline Douglas-Wuen Ong, 6-4, 6-1; Mary Buswell-Lilly Adams, SW, d. Brianna Bishop-Tessa Heifen, 6-2, 2-6, 6-3; Stephanie Ngg-Maddie Welch, SW, d.  Jennifer Bishop-Maddy Shields, 6-2, 6-4.

BOYS GOLF

Wesco South League

Glacier Peak 180, Edmonds-Woodway 200, Meadowdale 212

1, (tie) Davis Halle, E-W, and Josh Bennett, G, 34; 3, (tie) Joey Hise, G, and Kasey Schmitt, G, 36; 5, (tie) Stefan Carlson, G, and Ben Richards, G, 37.

Friday, April 30

SOFTBALL

Kamiak 11, Edmonds-Woodway 3

Molly McLachlan (E-W) 3B

Glacier Peak 3, Meadowdale 0

BASEBALL

Meadowdale 12, Mariner 4

Stewart Gray (ME) 1-1, 2 RBI; Sam Herzer (ME) 1-1, 3 RBI, 2B; Sam Triece (3-2) 4IP, 2H, 3R, 6K

Shorewood 8, Edmonds-Woodway 2

BOYS SOCCER

Mountlake Terrace 3, Meadowdale 2

Solomon Stewart (M) 1:00; Cyrus Fiene (M) 32:00

LEAVE A REPLY