High School Sports Buzz: Edmonds athletes named to all-Wesco teams

164
0

Congratulations to the following Edmonds-area students who were named to spring sports All-Wesco South teams for 2010:

Girls Soccer
FIRST TEAM
F Julia Fjortoft, Sr., Meadowdale; F Carly MacKay, Sr., Edmonds-Woodway; MF Ashley Correa, Jr., Meadowdale; MF Cheyenne Smith, So., Edmonds-Woodway; MF Alexandra Navlet, Sr., Meadowdale; D Mariel Tasche, Sr., Meadowdale; D Lauren Ummel, Sr., Edmonds-Woodway; GK Jordan Holmes, Sr., Edmonds-Woodway.

SECOND TEAM
F Carlin Huegli, Fr., Edmonds-Woodway; MF Kate Parker, So., Edmonds-Woodway; D Carly Holmes, So., Meadowdale; D Kaina Tipton, Fr., Edmonds-Woodway;

HONORABLE MENTION
Meadowdale: Kaeli Eberth, Hannah Landerholm.
Edmonds-Woodway: Rachel Cross.

Baseball

FIRST TEAM
INF Taylor Brennan, Sr., Meadowdale; OF Derek Callahan, Jr., Edmonds-Woodway; DH Austin Jones, Jr., Edmonds-Woodway.

SECOND TEAM
P Derek Callahan, Jr., Edmonds-Woodway; C Blaine Liukko, Sr., Edmonds-Woodway; INF Andrew Suh, Sr., Meadowdale; OF Andy Wilcock, Sr., Edmonds-Woodway.

HONORABLE MENTION
Edmonds-Woodway: Ryan Budnick, Joe Lopresti, Brandon Lowe.
Meadowdale: Tyler McCabe, Kevin Sand.

Fast pitch

FIRST TEAM
P Kylee Studioso, Jr., Meadowdale;

HONORABLE MENTION
Edmonds-Woodway: Brooklynn Bailey, Sydney Daniel, Katelynn Lafferty, Melissa Pond, Mia Webster. Meadowdale: Jade Lennstrom, Lindsey Milner.

Boys Golf

SECOND TEAM
Davis Halle Edmonds-Woodway

Boys Track and Field

FIRST TEAM
110 hurdles: Alec Fellows, Edmonds-Woodway
200: Alec Fellows, Edmonds-Woodway
Long Jump: Alec Fellows, Edmonds-Woodway
Triple Jump: Alec Fellows, Edmonds-Woodway

SECOND TEAM
Shot Put: Joe Morelli, Meadowdale

Girls Track and Field

FIRST TEAM
100: Katie Tougas, Edmonds-Woodway
4×100 Relay: Edmonds-Woodway (Katie Tougas, Awa Marenah, Victoria Berg 11, Amia Nash)
400: Amia Nash, Edmonds-Woodwaty
300 hurdles: Victoria Berg, Edmonds-Woodway
200: Katie Tougas, Edmonds-Woodway

SECOND TEAM
200: Stephanie Bidondo, Meadowdale
4×200 Relay: Meadowdale (Hannah Landerholm, Sara Fjortoft, Lindsay Hatch, Stephanie Bidondo. Alternates: Leah Bennett, Chelsea Dixon)
Pole Vault: Julia Young, Meadowdale

Girls Tennis 4A

FIRST TEAM SINGLES
Jane Hong, Edmonds-Woodway

FIRST TEAM DOUBLES
Amanda Waldron, Edmonds-Woodway
Michelle Nelson, Edmonds-Woodway
Sophie Roben, Edmonds-Woodway
Sarah Fine, Edmonds-Woodway

Girls Tennis 3A

FIRST TEAM SINGLES
Jessie Dow, Meadowdale

Girls Golf

FIRST TEAM
Corey Rois, Edmonds-Woodway

SECOND TEAM
Paige Siegal, Edmonds-Woodway
Hannah Lauber, Edmonds-Woodway

LEAVE A REPLY