Just released: 2011 Taste of Edmonds entertainment list

172
0
The Afrodisiacs performing disco tunes at 2010 Taste of Edmonds. (Photo courtesy of Journal Media Group).

From Beatles, Beach Boys and Jimi Hendrix tribute bands to mariachi to Irish step dancing to good old rock ‘n roll, the upcoming Taste of Edmonds will have something for every taste this year. Here’s the lineup for the food- and fun-filled event, which runs Aug. 12-14 at the Edmonds Civic Center field:

Main Stage

Aug. 12

11–12:30 p.m. Mariachi Fiesta Mexicana: Mariachi Amigos

1–2:30 p.m. Scott Lindenmuth: Classical jazz guitar

3–4 p.m. The Halyards: New Age Folk

4:30–5:30 p.m. The NW Rivals: Members of The Heats, The Cowboy and, The Moberlys

6:30–8 p.m. The Smithereens: “A Girl like you, Blood & Roses and Too Much Passion”

8:30–10 p.m. Star Anna & The Laughing Dogs: Rising Star

10 p.m.  Closing ceremony

Aug. 13

11 a.m.–12:30 p.m. Scott Cossu: Wyndham Hill/Allula Recording Artist

1–2 p.m. The Fentons: Country Twang

2:30–3:30 p.m. The Uptown 4: a capella

4–5 p.m. No Rules: Classic hits with legendary band members

5:30–6:30 p.m. No Rules: Classic hits with legendary band members

7–8:30 p.m. The Pendletones: Beach Boys tribute

8:30–10 p.m. British Export: The Beatles tribute

10 p.m.  Closing ceremony

Aug.14

11–12:30 p.m. Seattle Shores Chorus: “Voices From Heaven”

1–2 p.m. The Gothard Sisters: Irish music and dance

2:30–3:30 p.m.  TBA

4–5:30 p.m.  The Devilles with Ted Vigil: Classic rock with John Denver tribute

6–7 p.m. The Coats: #1 a cappella group

7 p.m.  Closing ceremony

Budweiser Stage

Aug. 12

11–12:30 p.m. Bubbles & Fog: Electric folk

1–2 p.m. Shane Cobain: Elvis tribute

2:30–3:30 p.m. Double Wide: Country with an edge

4–5 p.m. Randy Hansen: Jimi Hendrix Tribute

5:30–6:30 p.m. Whiskey River: Lynyrd Skynyrd Tribute

7–8 p.m. The Rhythm Nation: Top 40

8:30–10 p.m. The Beatniks: #1 Tradition

10 p.m. Closing ceremony

Aug. 13

11–12:30 p.m. The Islanders: Steel drums

1–2 p.m. TBA

2:30–3:30 p.m. Latigo Lace: Current and classic country

4–5 p.m. Underride: Original rock

5:30–6:30 p.m. Alex Duncan: High energy reggae

7–8 p.m.  VANITY: Las Vegas #1 dance band

8:30–10 p.m. TBA

10 p.m. Closing ceremony

Aug. 14

11–12:30 p.m. Two of Us: Breakfast with The Beatles

1–2 p.m. Little Big Man: Reggae

2:30–3:30 p.m. TBA

4–5:30 p.m. Afrodisiacs: Disco tunes

6–7 p.m. Spazmatics: 1980s hits

7 p.m. Closing ceremony

Kids’ Stage

Aug. 12

11:30 a.m.–12:30 p.m. Buck & Elizabeth: Rootin’ tootin’ entertainers

1–2 p.m. TBA

2:30–3:30 p.m. Naomi’s Musical Dreamland: Disney hits

4–5 p.m. Buck & Elizabeth: Rootin’ tootin’ entertainers

5–5:45 p.m. Reptile Isle: Critters that slither and crawl

6–8 p.m. Kids Karaoke: “Kids, show your stuff!”

8 p.m. Closing ceremony

Aug. 13

11–11:45 a.m. Buck & Elizabeth: Rootin’ tootin’ entertainers

12–12:45 p.m. Alderwood Dance Spectrum: High energy dance performance

1–1:45 p.m. Applause Studio Performance Team: Kids singing and dancing

2–2:45 p.m. JP Patches: “Patches Pals Unite”

3–3:45 p.m. Buck & Elizabeth: Rootin’ tootin’ entertainers

4–4:45 p.m. Cascade Elite Gymnastics: Tomorrow’s Olympic stars

5–5:45 p.m. Reptile Isle:            Critters that slither and crawl

6–8 p.m. Kids Karaoke: “Kids, show your stuff!”

8 p.m. Closing ceremony

Aug. 14

11–11:45 a.m. Buck & Elizabeth: Rootin’ tootin’ entertainers

12:00–12:45 p.m. The Connection with RNG (Rated Next Generation): America’s Got Talent performers

1:00–1:45 p.m. Roberto The Magnificent: Juggling daredevil

2:00–2:45 Master Pierce’s Tae Kwon Do: Martial arts exhibition

3–3:45 p.m. Eric Haines: Madman of Mayhem

4–4:45 p.m. 2nd Edition:  Tribute to Peter, Paul, & Mary

5–7 p.m. Kids Karaoke: “Kids, show your stuff!”

7 p.m. Closing ceremony

Roving Artists

Roving artist and stilt dancer Janet Rayor as "Fire Bird." (Photo courtesy of Janet Rayor)

Aug. 12

12–2 p.m. Bonnie Birch:  wandering minstrels

2–4 p.m. Mariachi Fiesta: Mexicana the Three Amigops

3–7 p.m. CC Clowning:  “World’s Best Clowns”

6–8 p.m. Janet Rayor: Beautiful stilt dancer

Aug. 13

12–2 p.m. Rollo: World’s biggest kid

12–2 p.m. Pageant contestants: Miss Washington and Miss Teen USA

2–4 p.m. Tall Characters: Stiltwalker

4–6 p.m. Mark Shoop: Austin Powers clone

6–8 p.m. Janet Rayor: Beautiful stilt dancer

Aug. 14

11 a.m.–1 p.m. Charlie The Clown: “World Class Clown”

1–3 p.m. Eric Haines: 10-foot cowboy

3–5 p.m. Roberto The Magnificent: Juggling maniac

5–7 p.m. CC Clowning:  “World’s Best Clowns”

LEAVE A REPLY