Warrior girls place 2nd, boys 4th at state cross country meet

wiaa-cross-country-logoRunners from Lynnwood, Meadowdale and Mountlake Terrace High Schools were part of the field at the WIAA State Cross Country Championships on Saturday, but it was the teams from Edmonds-Woodway High School that shone the brightest among local athletes at the meet.

The Warriors’ girls team placed second in the state 3A girls team competition with four runners among the top 15 individual finishers. The E-W boys earned fourth in the state 3A boys team competition with senior Matthew Park leading the way.

Park ran to a fifth-place finish among the 164 3A boys’ runners who challenged the 5,000 meter course at Sun Willows Golf Course in Pasco. E-W teammate Sam McCloughan finished 20th while a pair of Meadowdale Mavericks — Cameron Sanders and Colin Knechtel — placed 23rd and 45th respectively.

On the girls’ side, Warriors runners finished seventh (Yukino Parle), eighth (Olivia Meader-Yetter), 12th (Sydney Boland) and 15th (Stephanie Wroblewski) in the 3A girls race. Lynnwood Royal Malia Pivec was the top female runner from the Edmonds School District on Saturday with a sixth-place finish.

In the 2A competition, the Mountlake Terrace Hawks were represented by four runners: Katherine Gustafson placed 22nd, Jessica Ong earned 33rd and Sophia Nelson grabbed 51st in the 2A girls race; Nick Leidig ran to a 39th place finish in the 2A boys race.

To view all the results from the 2016 WIAA State Cross Country Championships, click https://www.wiaa.com/ardisplay.aspx?ID=1633.

Prep Cross Country: Edmonds-Woodway, Lynnwood, Mountlake Terrace and Meadowdale at WIAA State Cross Country Championships, Nov. 5 (5,000 meter course at Sun Willows Golf Course in Pasco)

Boys 3A individual results (E-W, Lynnwood, Meadowdale)
5. Matthew Park (Edmonds-Woodway)                       15:50.9
20. Sam McCloughan (Edmonds-Woodway)              16:16.0
23. Cameron Sanders (Meadowdale)                          16:19.8
45. Colin Knechtel (Meadowdale)                                  16:41.2
46. Leul Wolde (Lynnwood)                                            16:41.8
50. Grant Christian (Edmonds-Woodway)                   16:43.2
56. Lucas Lacambra (Edmonds-Woodway)                16:47.8
106. Dylan Hartono (Edmonds-Woodway)                    17:19.9
123. Sabastian Olson (Edmonds-Woodway)                17:34.1
126. Johnson Chau (Edmonds-Woodway)                   17:41.7

Boys 3A team results:
1. North Center                  61
2. Interlake                          139
3. Kamiakin                                    153
4. Edmonds-Woodway     161
5. Ballard                             174
6. Gig Harbor                      179
7. Snohomish                    193
8. Arlington                          201
9. Redmond                       208
10. Bishop Blanchet                       215
11. Garfield                           237
12. Lakes                              288
13. Everett                             318
14. Woodrow Wilson          333
15. Mountain View               375
16. Bonney Lake                  397

Girls 3A individual results (E-W, Lynnwood, Meadowdale)
6. Malia Pivec (Lynnwood)                                             18:29.9
7. Yukino Parle (Edmonds-Woodway)                                    18:38.1
8. Olivia Meader-Yetter (Edmonds-Woodway)           18:41.8
12. Sydney Boland (Edmonds-Woodway)                    18:55.4
15. Stephanie Wroblewski (Edmonds-Woodway)      19:03.2
109. Brooke Schroeder (Lynnwood)                                20:37.8
137. Cecilia Wroblewski (Edmonds-Woodway)                       21:26.1
147. Edlawte Sentayehu (Edmonds-Woodway)                       21:45.8
159. Isabel Callen (Edmonds-Woodway)                                  23:09.6

Girls 3A team results:
1. Holy Names Academy 53
2. Edmonds-Woodway     104
3. Shorecrest                      136
4. Redmond                       160
5. Bainbridge                      181
6. Bishop Blanchet                        194
7. Ingraham                                    195
8. Ballard                             199
9. Lake Washington          201
10. Peninsula                       217
11. Central Kitsap               225
12. Snohomish                    267
13. Stadium                          278
14. Capital                            282
15. Shorewood                    347
16. Bethel                              444

Boys 2A individual results (Mountlake Terrace)
39. Nick Leidig                     16:54.9

Girls 2A individual results (Mountlake Terrace)
22. Katherine Gustafson    19:51.3
33. Jessica Ong                  20:10.1
51. Sophia Nelson              20:28.5

— By Doug Petrowski

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Real first and last names — as well as city of residence — are required for all commenters.
This is so we can verify your identity before approving your comment.

By commenting here you agree to abide by our Code of Conduct. Please read our code at the bottom of this page before commenting.