Prep cross country: Warriors win boys, girls titles at South Whidbey Invitational

145
0

The Edmonds-Woodway Warriors and Meadowdale Mavericks competed at the South Whidbey – Carl Westling Invitational on Saturday with the Warriors showing just why they are one of the top-ranked 3A cross country teams in the state.

E-W won both the boys and girls team competitions in the event’s Division 1 races. The Warrior boys finished 30 points ahead of their closest competition, the Arlington Eagles; the E-W girls topped the second place Lake Stevens Vikings by 20 points.

Deyago Peraza, Dylan Hartono and Lucas Lacambra finished third, fourth and fifth respectively in the 5,000 meter boys Division 1 race to pace the E-W boys team.

The Warrior girls — Stephanie Wroblewski, Alyssa Hershey, Ellie Gard and Kaitlynn Rust — placed four runners in the top nine of the girls Division 1 race.

Meadowdale’s top individual runners were Deklund DeBell for the boys’ squad and Sonja Amy for the Mav girls.

To view all the results from the South Whidbey – Carl Westling Invitational, click www.athletic.net/CrossCountry/meet/144116/results#395.

Prep Cross Country: Edmonds-Woodway, Meadowdale at South Whidbey – Carl Westling Invitational, Sept. 15 (5,000 Meters, South Whidbey High School)

Team scores (boys’ varsity Division 1):

  1. Edmonds-Woodway  47
  2. Arlington      77
  3. Jackson      93
  4. Lake Stevens 108
  5. Franklin     149
  6. Roosevelt 183
  7. Shorewood 186
  8. Shorecrest 192
  9. Squalicum 251
  10. Mt. Vernon 255
  11. Oak Harbor 271
  12. Cascade     351
  13. Meadowdale 359
  14. Stanwood 364

Team scores (girls’ varsity Division 1):

  1. Edmonds-Woodway  31
  2. Lake Stevens  51
  3. Jackson      83
  4. Arlington      94
  5. Shorewood 169
  6. Roosevelt 186
  7. Cascade     196
  8. Oak Harbor 208
  9. Mt. Vernon 223
  10. Squalicum 240
  11. Franklin     265
  12. Stanwood 299
  13. Meadowdale 341

Edmonds-Woodway, Meadowdale boys’ top-five finishes:

  1. Deyago Peraza (Edmonds-Woodway), 16:04.19
  2. Dylan Hartono (Edmonds-Woodway), 16:09.25
  3. Lucas Lacambra (Edmonds-Woodway), 16:24.50
  4. Grant Christian (Edmonds-Woodway), 16:46.73
  5. Josiah Ponton (Edmonds-Woodway), 17:20.41
  6. Deklund DeBell (Meadowdale), 18:22.10
  7. Lance Broderhausen (Meadowdale), 18:59.29
  8. Andy Burk (Meadowdale), 19:18.16
  9. Cooper Steed (Meadowdale), 19:40.40
  10. Thomas Stancik (Meadowdale), 19:40.67

Edmonds-Woodway, Meadowdale girls’ top-five finishes:

  1. Stephanie Wroblewski (Edmonds-Woodway), 19:37.81
  2. Alyssa Hershey (Edmonds-Woodway), 20:02.84
  3. Ellie Gard (Edmonds-Woodway), 20:16.68
  4. Kaitlynn Rust (Edmonds-Woodway), 20:30.86
  5. Jemma Willcox (Edmonds-Woodway), 20:51.95
  6. Sonja Amy (Meadowdale), 22:46.37
  7. Clara Schmidt (Meadowdale), 23:51.61
  8. Ellie Lynch (Meadowdale), 26:00.30
  9. Maya Dailer (Meadowdale), 26:12.41
  10. Kahlan Fleiger-Holmes (Meadowdale), 27:10.49

Edmonds-Woodway next meet: versus Archbishop Murphy, Lake Stevens, Marysville-Pilchuck; Wednesday, Sept. 19, 3:45 p.m. at Ballinger Park in Mountlake Terrace

Meadowdale next meet: versus Arlington, Cascade, Glacier Peak; Wednesday, Sept. 19, 3:15 p.m. at Valley View Middle School in Snohomish

— By Doug Petrowski

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *