Prep sports roundup: Warriors earn wins in basketball, wrestling; close loss for boys swim

141
0

The Edmonds-Woodway Warriors picked up easy victories on the hardwood and the wrestling mat but were defeated in the pool in high school sports action on Tuesday.

The Lady Warriors coasted to a 64-15 win over the Oak Harbor Wildcats in a girls basketball contest played at Oak Harbor High School. With the triumph, E-W remained undefeated in Wesco League play, 5-1 overall.

The Warrior wrestlers rolled over the Everett Seagulls 49-22 in a non-conference match at Edmonds-Woodway High School. E-W will begin Wesco League South Conference competition on Thursday, Dec. 20, when the Warriors square off first with Archbishop Murphy and then against Mountlake Terrace at Mountlake Terrace High School.

The E-W boys swim team came within four points of handing the Shorewood Thunderbirds their first loss of the season, but the T-Birds pulled out an 87-83 victory over the Warriors.

Prep Girls Basketball: Edmonds-Woodway at Oak Harbor, Dec. 18

Edmonds-Woodway 64 – Oak Harbor 15

Records: Edmonds-Woodway 3-0 in 2A/3A Wesco League, 5-1 overall; Oak Harbor 0-3 in 2A/3A Wesco League, 2-5 overall

Edmonds-Woodway next game: versus Everett, Friday, Dec. 21, 7:15 p.m. at Edmonds-Woodway High School

Prep Wrestling: Everett at Edmonds-Woodway, Dec. 18

Edmonds-Woodway 49 – Everett 22

106 — Jonah Palabrica (Everett) defeated Reece LeCompte (Edmonds-Woodway) by decision, 4-3

113 — Ethan Nguyen (Edmonds-Woodway) defeated Chaves Petronave (Everett) by pinfall, 2:19

120 — Baylor Denkinger (Edmonds-Woodway) defeated Aaron Chan (Everett) by pinfall, 4:15

126 — Fernie Vasquez (Everett) defeated Emmanuel Boakye-Ansah (Edmonds-Woodway) by decision, 12-6

132 — Ousman Fatty (Edmonds-Woodway) won by forfeit

138 — Howie Hare (Edmonds-Woodway) defeated Michael Moore (Everett) by pinfall, 1:06

145 — Alex Rapelje (Edmonds-Woodway) defeated Dayne Tuohimaa by major decision, 9-0

152 — Riley Bennett (Everett) defeated Thomas Christin-Eriksen (Edmonds-Woodway) by pinfall, 3:03

160 — Christian De Guzman (Everett) defeated Alec Rust (Edmonds-Woodway) by pinfall, 1:35

170 — John Christin-Eriksen (Edmonds-Woodway) defeated Thomas Trautman (Everett) by pinfall, 2:01

182 — Skylar O-Donohue (Everett) defeated Luke Walker (Edmonds-Woodway) by major decision, 11-2

195 — Josh Brown (Edmonds-Woodway) defeated Victor Montiel (Everett) by decision, 3-2

220 — George Kartono (Edmonds-Woodway) defeated Sam Smith (Everett) by pinfall, 2:27

285 — Kemper Lee (Edmonds-Woodway) defeated Marcus Sholdez (Everett) by pinfall, 4:51

Dual meet records: Edmonds-Woodway 0-0 in 2A/3A Wesco League South Conference, 1-0 overall; Everett 0-0 in 3A Wesco League North Conference, 3-1 overall

Edmonds-Woodway next match: versus Archbishop Murphy, Mountlake Terrace, Thursday, Dec. 20, 5:45 p.m. at Mountlake Terrace High School

Prep Boys Swim: Shorewood at Edmonds-Woodway, Dec. 18

Shorewood 87- Edmonds-Woodway 83

Edmonds-Woodway event winners:

— Anton Tephlouhov in the 100 Yard Freestyle (51.61)

— Yuteng Wang in the 100 Yard Butterfly (54.74)

— Jeff Plum in the 100 Yard Backstroke (57.06)

— Daniel Eno in the 100 Yard Breaststroke (1:01.36)

— Lukas Mraz, Daniel Eno, Anton Teplouhov, Niko Inadomi in the 200 Yard Freestyle Relay (1:32.01)

— Jeff Plum, Daniel Eno, Yuteng Wang, Anton Teplouhov in the 200 Yard Medley Relay (1:40.61)

— Lukas Mraz, Niko Inadomi, Jeff Plum, Yuteng Wang in the 400 Yard Freestyle Relay (3:27.40)

Records: Edmonds-Woodway 2-2-0 in 2A/3A/4A Wesco League South Conference, 2-2-0 overall; Shorewood 5-0-0 in 2A/3A/4A Wesco League South Conference, 5-0-0 overall

Edmonds-Woodway next meet: versus Meadowdale, Lynnwood, Thursday, Dec. 20, 3 p.m. at the Lynnwood Pool

— By Doug Petrowski

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *