Prep wrestling: Warriors finish 4-1 in first day of Northwest Dual

86
0

Edmonds-Woodway High School’s boys wrestling team went 4-1 on day one of the Northwest Dual in Linn County, Ore. Friday.

Match #1 Round 1
Edmonds-Woodway defeated Sherwood 41-25
• 106 – Reece LeCompte (Edmonds-Woodway) over Unknown (Unattached) Forf
• 113 – Baylor Denkinger (Edmonds-Woodway) over Nick Hekker (Sherwood) Maj 13-3
• 120 – Emmanuel Boakye-Ansah (Edmonds-Woodway) over Haden Munson (Sherwood) Fall 3:12
• 126 – Logan Swanson (Sherwood) over Ousman Fatty (Edmonds-Woodway) Dec 5-4
• 132 – Gaven Jolley (Sherwood) over Grayson LeCompte (Edmonds-Woodway) Dec 8-2
• 138 – Alexander Rapelje (Edmonds-Woodway) over Philip Resch (Sherwood) Maj 10-2
• 145 – Russel Hare (Edmonds-Woodway) over Dallen Jolley (Sherwood) Dec 5-4
• 152 – Malachi Tishendorf (Sherwood) over Thomas Christin-Eriksen (Edmonds-Woodway) Maj 12-3
• 160 – Ashton Sarono-Ramos (Sherwood) over Alec Rust (Edmonds-Woodway) Fall 3:21
• 170 – John Christin-Eriksen (Edmonds-Woodway) over Tygh Miller (Sherwood) Fall 2:58
• 182 – Charles Van Horn (Edmonds-Woodway) over Unknown (Unattached) Forf
• 195 – Christian Simpson (Edmonds-Woodway) over Unknown (Unattached) Forf
• 220 – Jackson Barton (Sherwood) over Joshua Brown (Edmonds-Woodway) Dec 2-1
• 285 – Nick Severson (Sherwood) over Unknown (Unattached)Forf
Match #2 Round 2
Edmonds-Woodway defeated Central Linn 59-24
• 106 – Reece LeCompte (Edmonds-Woodway) over Cory Stutz (Central Linn) Fall 1:00
• 113 – Baylor Denkinger (Edmonds-Woodway) over Hagen Johnson (Central Linn) Fall 5:11
• 120 – Emmanuel Boakye-Ansah (Edmonds-Woodway) over Unknown (Unattached) Forf
• 126 – Blake Owens (Central Linn) over Ousman Fatty (Edmonds-Woodway) Inj 0:00
• 132 – Grayson LeCompte (Edmonds-Woodway) over Chase Merritt (Central Linn) TF 20-3
• 138 – Alexander Rapelje (Edmonds-Woodway) over Tony Belcastro (Central Linn) Fall 0:48
• 145 – Howard Hare (Edmonds-Woodway) over Jimmy Donaldson (Central Linn) Fall 1:43
• 152 – Caleb Day (Central Linn) over Thomas Christin-Eriksen (Edmonds-Woodway) Fall 0:21
• 160 – Alec Rust (Edmonds-Woodway) over Unknown (Unattached) Forf
• 170 – John Christin-Eriksen (Edmonds-Woodway) over Unknown (Unattached) Forf
• 182 – Charles Van Horn (Edmonds-Woodway) over Unknown (Unattached) Forf
• 195 – Christian Simpson (Edmonds-Woodway) over Unknown (Unattached) Forf
• 220 – Jimmy North (Central Linn) over George Kartono (Edmonds-Woodway) Fall 0:18
• 285 – Justin Malone (Central Linn) over Unknown (Unattached)Forf
Match #3 Round 3
Edmonds-Woodway defeated Central 54-22
• 126 – Ty Pearson (Central) over Tsvetomir Krumov (Edmonds-Woodway) Fall 0:42
• 132 – Grayson LeCompte (Edmonds-Woodway) over Jacob Johnson (Central) Fall 0:28
• 138 – Howard Hare (Edmonds-Woodway) over Isaac Ostrom (Central) Fall 1:30
• 145 – Alexander Rapelje (Edmonds-Woodway) over Edwin Lozano (Central) Fall 1:22
• 152 – Thomas Christin-Eriksen (Edmonds-Woodway) over Unknown (Unattached) Forf
• 160 – Brock Pierce (Central) over Ethan Davis (Edmonds-Woodway) Maj 10-0
• 170 – John Christin-Eriksen (Edmonds-Woodway) over Ricky Taylor (Central) Dec 13-9
• 182 – Christian Simpson (Edmonds-Woodway) over Nathan Bliss (Central) Dec 11-6
• 195 – Joshua Brown (Edmonds-Woodway) over Corbin Sedlacek (Central) Fall 1:58
• 220 – Jordyn Montano (Central) over Riley Johnson (Edmonds-Woodway) Fall 1:33
• 285 – Miguel Sandoval (Central) over George Kartono (Edmonds-Woodway) Fall 3:02
• 106 – Reece LeCompte (Edmonds-Woodway) over Liam Sievers (Central) Fall 1:30
• 113 – Ethan Nguyen (Edmonds-Woodway) over Cesar Rodriguez (Central) Fall 1:15
• 120 – Emmanuel Boakye-Ansah (Edmonds-Woodway) over Luis Martinez (Central) Fall 1:29
Match #4 Round 4
Edmonds-Woodway received a Bye
Match #5 Round 5
Sprague defeated Edmonds-Woodway 48-21
• 138 – Daniel McClung (Sprague) over Grayson LeCompte (Edmonds-Woodway) Fall 2:25
• 145 – Luke Merzenich (Sprague) over Alexander Rapelje (Edmonds-Woodway) Dec 6-3
• 152 – Brook Byers (Sprague) over Thomas Christin-Eriksen (Edmonds-Woodway) Fall 1:43
• 160 – Roland Hare (Sprague) over John Christin-Eriksen (Edmonds-Woodway) Fall 1:23
• 170 – Landon Davis (Sprague) over Charles Van Horn (Edmonds-Woodway) Fall 0:41
• 182 – Christian Simpson (Edmonds-Woodway) over Cole Bacheller (Sprague) Dec 8-4
• 195 – Stan Cernev (Sprague) over Joshua Brown (Edmonds-Woodway) Fall 0:56
• 220 – Santos Cantu (Sprague) over Unknown (Unattached) Forf
• 285 – George Kartono (Edmonds-Woodway) over David Sherman (Sprague) Dec 9-5
• 106 – Brayden Boyd (Sprague) over Reece LeCompte (Edmonds-Woodway) Dec 5-1
• 113 – Ethan Nguyen (Edmonds-Woodway) over Branden Buntjer (Sprague) Fall 4:37
• 120 – Baylor Denkinger (Edmonds-Woodway) over Aaron Joklur (Sprague) Dec 10-6
• 126 – Colby Hemmert (Sprague) over Emmanuel Boakye-Ansah (Edmonds-Woodway) Fall 1:58
• 132 – Tsvetomir Krumov (Edmonds-Woodway) over Unknown (Unattached) Forf
— By Mike Cooper

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *