High school sports roundup for April 22, 2021

Track & Field

Edmonds-Woodway vs Shorewood
Shoreline Stadium

Girls Team Scores
Edmonds-Woodway 94
Shorewood 52

Girls Winners
100 Meters- Gilana Wollman (S) 12.65
200 Meters- Gilana Wollman (S) 26.53
400 Meters- Keegan Sherry (S) 1:07.73
800 Meters- Jemma Willcox (EW) 2:34.31
1600 Meters- Jemma Willcox (EW) 5:35.13
3200 Meters- Jules Carroll (S) 16:55.27
100 Meter Hurdles- Katelyn Ely (EW) 18.53
300 Meter Hurdles- Olivia Wilde (S) 50.82
4×100 Relay- Nevaeh Gary/Kaddy Kongira/Jamie Livingston/Naomi Limb (EW) 52.21
4×200 Relay- Sydney Chappell/Naomi Limb/Nevaeh Gary/Kaddy Kongira (EW) 1:50.25
4×400 Relay- Katelyn Ely/Siena Samione/Jemma Willcox/Sharon Gutierrez (EW) 4:42.30
Shot Put- Claire Stroh (EW) 33-07.00
Discus- Claire Stroh (EW) 98-03
Javelin- Nikki Lyons (EW) 96-06
High Jump- Aria Orcutt (S) 4-10.00
Pole Vault- Aria Orcutt (S) 7-06.00
Long Jump- Vianca Quinones (EW) 14-11.00
Triple Jump- Vianca Quinones (EW) 31-07.00

Boys Team Scores
Edmonds-Woodway 113.5
Shorewood 31.5

Boys Winners
100 Meters- Cade Tanaka (S) 11.69
200 Meters- Steele Swinton (EW) 24.79
400 Meters- Lake Mueller (S) 52.34
800 Meters- Josiah Ponton (EW) 2:06.49
1600 Meters- Josiah Ponton (EW) 4:40.88
3200 Meters- Dillon Sackett (EW) 10:51.32
110 Meter Hurdles- Evan Graves (EW) 15.62
300 Meter Hurdles- Evan Graves (EW) 40.78
4×100 Relay- Elias Ginder/Mihin Wijayasundara/Evan Graves/Alec Rust (EW) 45.75
4×400 Relay- Shane Bruneau/Evan Graves/Steele Swinton/Josiah Ponton (EW) 3:50.66
Shot Put- Taejin Thongdee (S) 44-06.50
Discus- Taejin Thongdee (S) 131-07
Javelin- Alec Rust (EW) 137-09
High Jump- Will Bates (EW) 6-00.00
Pole Vault- Cade Tanaka (S) 13-00.00
Long Jump- Will Bates (EW) 18-01.00
Triple Jump- Cayden Edwards (EW) 32-09.00

Edmonds-Woodway next meet: vs Mountlake Terrace; Thursday April 29; 3:45 p.m. at Edmonds Stadium

Archbishop Murphy/Meadowdale/Mountlake Terrace
Edmonds Stadium

Girls Team Scores
Meadowdale 97
Mountlake Terrace 55
Archbishop Murphy 5

Girls Winners
100 Meters- Tresley Love (MD) 12.81
200 Meters- Tresley Love (MD) 27.36
400 Meters- Tresley Love (MD) 1:01.84
800 Meters- Sonja Amy (MD) 2:46.52
1600 Meters- Gia Powell (MD) 6:05.87
3200 Meters- Sonja Amy (MD) 13:35.60
100 Meter Hurdles- Gia Powell (MD) 19.25
300 Meter Hurdles- Gia Powell (MD) 55.85
4×100 Relay- Julia Reitan/Kesley Love/Tresley Love/Julia Meas (MD) 52.86
4×200 Relay- Gia Powell/ Rachel Meas/Julia Reitan/Annalisa Grant/ (MD) 2:01.58
4×400 Relay- Emily Olson/Natalie Geppert/Sophia Lucas/Makena Schick (AM) 5:00.03
Shot Put- Sierra Sonko (MT) 27-05.00
Discus- Elise Colvin (MT) 84-11
Javelin- Alexis Dresher (MT) 101-01
High Jump- Sonja Amy (MD) 4-10.00
Pole Vault- Lilianna Broce (MD) 6-06.00
Long Jump- Julia Meas (MD) 14-10.50
Triple Jump- Julia Meas (MD) 26-08.75

Boys Team Scores
Meadowdale 94
Mountlake Terrace 33
Archbishop Murphy 20

Boys Winners
100 Meters- Hans Beck (MD) 11.47
200 Meters- Isaac Carlson (MD) 24.07
400 Meters- Trazz Pepper (MT) 58.56
800 Meters- Deklund DeBell (MD) 2:03.96
1600 Meters- Bo Carlton (AM) 4:40.33
3200 Meters- Deklund DeBell (MD) 10:42.47
110 Meter Hurdles- Deklund DeBell (MD) 17.57
300 Meter Hurdles- Jack Grannum (AM) 55.93
4×100 Relay- Sam Lybeer/Hans Beck/Cedric Washington/Isaac Carlson (MD) 45.41
4×400 Relay- TJ North/Isaac Carlson/Wyatt Waddel/Austin Seals (MD) 3:53.77
Shot Put- Thomas Nakamura (MD) 34-09.00
Discus- Thomas Nakamura (MD) 110-03
Javelin- Logan Middleton (MT) 144-01
High Jump- Austin Seals (MD) 5-08.00
Pole Vault- Austin Seals (MD) 13-00.00
Long Jump- Sam Lybeer (MD) 19-05.00
Trip Jump- Andrew Zollars (MD) 38-01.50

Meadowdale next meet: vs Shorewood; Thursday April 29; 4 p.m. at Shoreline Stadium

Mountlake Terrace next meet: vs Edmonds-Woodway; Thursday April 29; 3:30 p.m. at Edmonds Stadium

Lynnwood vs Kamiak
Frank Goddard Stadium

Girls Team Scores
Kamiak 112
Lynnwood 37

Girls Winners
100 Meters- Ella Kunz (K) 14.12
200 Meters- Annabelle Heiman (K) 27.96
400 Meters- Annabelle Heiman (K) 1:02.94
800 Meters- Donna Marie Harris (L) 2:38.63
1600 Meters- Emma Arceo (K) 5:37.06
3200 Meters- Emma Arceo (K) 12:23.01
100 Meter Hurdles- Madison Trotter (K) 17.88
300 Meter Hurdles- Bella Hasan (K) 51.13
4×100 Relay- Dana Osorio Amya/Lauren Pethick/Tess Schornack/Annmarie Thomson (K) 56.50
4×200 Relay- Annabelle Heiman/Kaylie Bullock/Claire Banfield/Isabela Ceniceros (K) 1:54.20
4×400 Relay- Donna Marie Harris/Kathryn Potter/Sarah McArthur/Gergana Georgieva (L) 4:31.60
Shot Put- Maurcia Lott (L) 28-03.00
Discus- Avery Stengele (K) 93-10
Javelin- Alessandra Valmonte (K) 77-03
High Jump- Isabelle Leonard (K) 5-00.00
Pole Vault- Connie Chen (K) 8-06.00
Long Jump- Isabelle Leonard (K) 15-09.00
Triple Jump- Isabelle Leonard (K) 24-04.50

Boys Team Scores
Kamiak 76
Lynnwood 68

Boys Winners
100 Meters- Pavin Soumpholphakdy (L) 11.65
200 Meters- Justin LeBlanc (K) 23.65
400 Meters- Ian Greer (K) 51.99
800 Meters- Carp Mukai (K) 1:59.74
1600 Meters- Anthony Chambers (L) 4:52.10
3200 Meters- Carp Mukai (K) 9:40.10
110 Meter Hurdles- Richard Vo (L) 18.02
300 Meter Hurdles- Richard Vo (L) 44.00
4×100 Relay- Andrew Archide/John Miguel Hurtado/Jordan WhittlePavin Soumpholphakdy (L) 45.21
4×400 Relay- Ian Greer/Justin LeBlanc/Jason Blinn/Carp Mukai (K) 3:34.70
Shot Put- Blake Reed-Henderson (L) 42-06.25
Discus- Siddiq Khan (K) 113-10
Javelin- Gavin Kincaid (L) 127-07
High Jump- Nathan Warner (K) 6-00.00
Pole Vault- Tanner Fahey (L) 12-00.00
Long Jump- Nathan Warner (K) 17-11.75
Trip Jump- Ian Greer (K) 38-11.75

Lynnwood next meet: vs Jackson; Thursday April 29; 3:30 p.m. at Everett Memorial Stadium

Softball

Edmonds-Woodway defeated Shorecrest 5-2

Winning Pitcher: Annika Forseth

Highlights

Edmonds-Woodway Pitching:
Annika Forseth 7 IP, 8 K

Edmonds-Woodway Hitting:
Annika Forseth 1-3, 2-Run HR
Sofia Chamorro 2-3, 2 2B, 2 RBI

Shorecrest Hitting:
Kaine Marcinkowski 2-3, HR

Records: Edmonds-Woodway 4-3; Shorecrest 2-5
Edmonds-Woodway next game: vs Mountlake Terrace; Monday April 26; 4 p.m. at Edmonds-Woodway High School

Mariner defeated Meadowdale 8-6
No details reported
Records: Mariner 5-2; Meadowdale 4-3
Meadowdale next game: vs Lynnwood; Tuesday April 27; 4 p.m. at Meadowdale High School

Lynnwood defeated Mountlake Terrace 8-4

Winning Pitcher- Sydney Weitkamp

Highlights

Lynnwood Pitching:
Sydney Weitkamp 5 IP, 3 H, 1 ER, 0 BB, 6 K
Nyree Johnson 2 IP, 5 H, 0 ER, 0 BB, 1 K

Lynnwood Hitting:
Hailey Johnson 2-4, 3B, HR, 2 R, 4 RBI
Nyree Johnson 1-3, BB, HR, 2 R, 2 RBI
Malina Holden 2-3, BB, 2B, RBI
Sydney Weitkamp 1-2, 2 BB, 2 R
Alex Reiflin 2-2, 2 BB
Grace Desota 1-3, BB, R, RBI

Mountlake Terrace Hitting:
Cameron Dunn 2-3, HR, 2 R, 2 RBI
Ellie Gilbert 1-3, 2B, 2 RBI

Mountlake Terrace Pitching:
Kyleigh Smith 6 IP, 2 ER, 2BB, 7 K

Records: Mountlake Terrace 2-4; Lynnwood 1-5
Mountlake Terrace next game: at Edmonds-Woodway; Monday April 26; 4 p.m.
Lynnwood next game: at Meadowdale; Tuesday April 27; 4 p.m.

— Compiled by Steve Willits

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Real first and last names — as well as city of residence — are required for all commenters.
This is so we can verify your identity before approving your comment.

By commenting here you agree to abide by our Code of Conduct. Please read our code at the bottom of this page before commenting.