HIgh school sports roundup for May 20, 2021

Girls Basketball

Snohomish defeated Edmonds-Woodway 60-45

Snohomish top scorers: Ella Gallatin 23, Cheyenne Rodgers 11

Edmonds-Woodway top scorers: Halle Waram 11, Sofia Chamorro 9, Nya Deng 9

Records Snohomish 3-1; Edmonds-Woodway 1-3

Edmonds-Woodway next game: vs Cedarcrest; Wednesday May 26; 7 p.m. at Edmonds-Woodway High School

Meadowdale defeated Kamiak 60-34

Meadowdale scorers:

Fatoumata Jaiteh 19, Gia Powell 13, Kaisha Stark 10, Jordan Leith 8, Jenaly Gabriel 7, McKenna Kuecker 3

Kamiak scorers:

Bella Hasan 16, Areya Gamet 7, Nayella George 4, Lauren Pethick 4, Kayla Mullooly 3

Records Meadowdale 2-2; Kamiak 2-2

Meadowdale next game: at Archbishop Murphy; Wednesday May 26; 7:15 p.m.

 Lynnwood defeated Cascade 61-14

Lynnwood scorers: Mia Jones 14, Aniya Hooker 11, Kayla Lorenz 9, Dina Yonas 8, Nyree Johnson 7, Faith Roberts 5, Sarah McArthur 4, Gisselle Garcia 3

Cascade scorers: Abigail Surowiez 4, Mariam Sylla 4, Darshay Grace 2, Claire Mitchell 2, Samantha Enriquez 1, Emily Woodrum 1

Records: Lynnwood 2-1; Cascade 0-3

Lynnwood next game: vs Shorewood; Wednesday May 26; 7:15 p.m.

Mountlake Terrace defeated Marysville Pilchuck 63-34

Mountlake Terrace scorers: Mya Davis 13, Cameron Dunn 12, Lindsey Ho 8, Mya Sheffield 8, Ainsley Ward 8, Kaiya Beavin 4, Maile Armstrong 3, Jayden Asbury 3, Emma Kerani 2, Sierra Sonko 2

Records: Mountlake Terrace 2-1; Marysville Pilchuck 1-3

Mountlake Terrace next game: at Shorecrest; Wednesday May 26; 7:15 p.m.

Boys Wrestling

Edmonds-Woodway defeated Mariner 60-0

106- Double forfeit; 113- AP Tran (EW) won by forfeit ; 120- Double forfeit; 126- Double forfeit; 132- Double forfeit; 138- Jacob Pahre (EW) pinned MJ Nguyen (M) 1:42; 145- Reece LeCompte (EW) pinned Nazariy Leolnchyk (M) 1:35; 152- Tsvetomir Krumov (EW) pinned Jydin Singh (M) 1:16; 160- Brendan Baldock (EW) pinned Eric Bang 0:51; 170- Liam Fitting (EW) won by forfeit; 182- Aaron Montano (EW) won by forfeit; 195- Alex Rapalje (EW) pinned Robert Galeana (M) 0:44; 220- Evan Gibbs (EW) won by forfeit; 285- George Kartono (EW) pinned Gianni Toledo (M) 0:41

Records: Edmonds-Woodway 3-1; Mariner 0-4

Edmonds-Woodway next match: at Shorewood; Monday May 24; 7 p.m.

Cascade defeated Lynnwood 37-36

106—Double forfeit; 113—Phillipe Ban (L) won by forfeit; 120— Kevin Jacks © won by forfeit; 126—Brayan Nunez (L) won by forfeit; 132- Jeremy Delap (C) won by forfeit; 138—Vinh Ngo decision over Kaden Richman-Myers (L) 6-3; 145—Nam Ngo (C) won by forfeit; 152—Timothy Johann (L) pinned Thomas Phan (C) 1:50; 160—Nate Wilder (L) pinned Mohammed Chorr (C) 3:26; 170—Connor Olson (C) pinned Coty Green (L) 3:42; 182—Alan Garcia (C) decision over Diego Amos (L) 13-11 (ot); 195—Isaac Hernandez (L) pinned Ronan McKague (C) 2:32; 220—Sam Kolesar (C) pinned Dylan White (L) 4:38; 285—Elisha Abahanna (L) pinned Luis Del Moral 2:58 (C)

Records: Cascade 3-1; Lynnwood 2-2

Lynnwood next match: at Shorewood; Wednesday May 26; 7 p.m.

Meadowdale defeated Kamiak 46-33

No results reported

Records: Meadowdale 1-2; Kamiak 1-1

Meadowdale next match: vs Archbishop Murphy; Wednesday May 26; 7 p.m. at Meadowdale High School

Boys Swimming

Shorecrest defeated Edmonds-Woodway 123-41

Event winners:
200 medley relay- Shorecrest (Gavin Kelley, Andrew Harness, Cade Birgfeld, Simon Jacobs) 1:44.81; 200 freestyle-  Cade Birgfeld (SC) 1:58.41; 200 individual medley- Andrew Harness (SC) 2:07.94; 50 freestyle- Simon Jacobs (SC) 23.01; 100 butterfly- Cade Birgfeld (SC) 55.82; 100 freestyle- Simon Jacobs (SC) 50.87; 500 freestyle- Andrew Minter (SC) 5:40.67; 200 freestyle relay- Shorecrest (Simon Jacobs, Diego Reed, Sean Neils, Andrew Harness) 1:34.82; 100 backstroke- Jeff Plum (EW) 1:00.20; 100 breaststroke- Andrew Harness (SC) 1:09.87; 400 freestyle relay- Shorecrest (Diego Reed, Gavin Kelley, Jiahao Zeng, Cade Birgfield) 3:38.97

Edmonds-Woodway next meet: vs Meadowdale; Thursday May 27; 2:45 p.m. at Lynnwood Pool

Shorewood defeated Meadowdale 132-20

Event winners:
200 medley relay- Shorewood (Ben Allen, Brian Nguyen, Larson Buchholz, John Beres) 1:51.03; 200 freestyle- Kurt Lumbera (SW) 2:01.63; 200 individual medley- John Beres (SW) 2:17.85; 50 freestyle- Liam Kelly (SW) 25.54; 100 butterfly Larson Buchholz (SW) 1:02.94; 100 freestyle- John Beres 54.00; 500 freestyle- Peter Ingalsbe (SW) 6:21.38; 200 freestyle relay- Shorewood (Liam Kelly, Mason Tobey, Ethan Cunningham, Larson Buchholz) 1:44.18; 100 backstroke- Ben Allen (SW) 1:00.70; 100 breaststroke- Brian Nguyen (SW) 1:11.30; 400 freestyle relay- Shorewood (Kurt Lumbera, Brian Nguyen, Seaton Sanders, John Beres) 3:46.70

Meadowdale next meet: vs Edmonds-Woodway; Thursday May 27; 2:45 p.m. at Lynnwood Pool

— Compiled by Steve Willits

 

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Real first and last names — as well as city of residence — are required for all commenters.
This is so we can verify your identity before approving your comment.

By commenting here you agree to abide by our Code of Conduct. Please read our code at the bottom of this page before commenting.