High school sports roundup for Oct. 12, 2023

Cross Country

Edmonds School District Championships
at Lynndale Park
4000 meter course

Girls teams start the 4K course at Lynndale Park to crown Edmonds School District Champions on Thursday. (Photos by Joe Christian)
Meadowdale’s Payton Conover leads the pack through the Lynndale Park woods on her way defending her ESD title in 16:09 over the 4K course.
Meadowdale freshman Marley Maquiling takes second place in 16:27.
Edmonds-Woodway’s Gabby Landa takes third place.
Lily Kamila was the Warriors’ second finisher, coming in at fifth place.

Edmonds-Woodway girls celebrate being ESD Champions.

Girls team scores:
1. Edmonds-Woodway 36
2. Meadowdale 41
3. Mountlake Terrace 46
4. Lynnwood 102

Top 10 individual finishers:
1. Payton Conover (Mead) 16:09
2. Marley Maquiling (Mead) 16:27
3. Gabby Landa (EW) 17:01
4. Sonita Chen (MT) 17:34
5. Lily Kamila (EW) 17:37
6. Arielle Analau (MT) 17:40
7. Kelly Luu (EW) 17:48
8. Mira Olson (MT) 17:51
9. Mio Masunaga (EW) 18:02
10. Emma Averbeck (Mead) 18:03

Boys teams start the 4K course at Lynndale Park to crown Edmonds School District Champions on Thursday. (Photos by Joe Christian)
Meadowdale’s John Patterson defended his ESD title, traversing the 4K course in 13.25.
E-W’s Boden Chapek took second for the Warriors.
Meadowdale’s Matthew Patterson took third.
Luke Blomberg was E-W’s second finisher, taking fourth place.
The Meadowdale boys celebrate their first-place team finish at the ESD XC Championships.

Boys team scores:
1. Meadowdale 28
2. Edmonds-Woodway 38
3. Mountlake Terrace 65
4. Lynnwood 118

Top 10 individual finishers:
1. John Patterson (Mead) 13:25
2. Boden Chapek (EW) 13:39
3. Matthew Patterson (Mead) 13:41
4. Luke Blomberg (EW) 13:50
5. Landon Smith (Mead) 13:53
6. Logan Toulouse (MT) 13:53
7. Elisha Einfeld (EW) 13:53
8. Reilly Brookhart (MT) 13:54
9. Jackson Marti (Mead) 14:10
10. Patrick Steier (Mead) 14:11

Next meet: Wesco/Emerald Sound Championships; Saturday, Oct. 21; 2:15 p.m. at Granite Falls High School

Girls Soccer

Mountlake Terrace defeated Monroe 5-0

Mountlake Terrace stats:
Ally Villalobos Van Slooten: 2 goals
Claire August: 1 goal, 2 assists
Chloe Parker: 1 goal, 1 assist
Natalie Cardin: 1 goal
Jordyn Stokes (GK): 3 saves, shutout

Records (league and overall): Mountlake Terrace 9-2-1, 9-3-1; Monroe 4-7-1, 4-7-1
Mountlake Terrace next game: at Stanwood; Tuesday, Oct. 17; 7 p.m.

Shorewood defeated Edmonds-Woodway 5-0

Shorewood goals:
Amelia Severn (2), Abbey Lee (2), Diana Tuilevuka

Records (league and overall): Shorewood 12-0, 12-1; Edmonds-Woodway 6-5-1, 6-6-1
Edmonds-Woodway next game: vs Arlington; Tuesday, Oct. 17; 7:30 p.m. at Edmonds-Woodway High School

Meadowdale defeated Marysville Pilchuck 7-1
No details reported

Records (league and overall): Meadowdale 6-5-1, 6-6-1; Marysville Pilchuck 0-12, 1-12
Meadowdale next game: vs Everett; Tuesday, Oct. 17; 7:30 p.m. at Lynnwood High School

Marysville Getchell defeated Lynnwood 1-0
No details reported

Records (league and overall): Marysville Getchell 2-10-0, 2-10-1; Lynnwood 0-12, 0-13
Lynnwood next game: at Archbishop Murphy; Tuesday, Oct. 17; 6 p.m.

Girls Swimming

Edmonds-Woodway defeated Mariner 140-29

Relay event winners:
200 medley: Edmonds-Woodway (Simone Bennett, Tatumn Detjen, Madison Morales-Tomas, Sydney Bates) 1:59.39
200 freestyle: Edmonds-Woodway (Detjen, Adison Oliver, Morales-Tomas, Bates) 1:52.89
400 freestyle: Edmonds-Woodway (Bennett, Zoe MacDonald, Olivia Garcia, Hannah Baldock) 4:04.66

Individual events:

200 freestyle:
Olivia Garcia (EW) 2:09.09
Zoe MacDonald (EW) 2:12.50
Lexi Czarnecki (EW) 2:36.32

200 medley:
Sophia Rodriguez (EW) 2:41.33
Kate Marquart (EW) 2:42.29
Lucy Nguyen (M) 3:33.31

50 freestyle:
Sydney Bates (EW) 28.52
Sadie Ward (EW) 28.87
Hannah Baldock (EW) 29.11

100 butterfly:
Simone Bennett (EW) 1:03.56
Tatumn Detjen (EW) 1:09.39
Madison Morales-Tomas (EW) 1:09.76

100 freestyle:
Zoe MacDonald (EW) 1:03.43
Hannah Baldock (EW) 1:04.20
Sadie Ward (EW) 1:04.22

500 freestyle:
Alice Stedman (EW) 6:37.43
Ainsley Reece (EW) 6:40.35
Holland Hornaday (EW) 6:57.87

100 backstroke:
Olivia Garcia (EW) 1:03.67
Zoe MacDonald (EW) 1:10.17
Grace Le (EW) 1:18.64

100 breaststroke:
Lauren Tra (EW) 1:21.31
Sophia Rodriguez (EW) 1:22.31

Edmonds-Woodway next meet: vs Kamiak; Thursday, Oct. 19; 2:45 p.m. at Lynnwood Pool

Jackson defeated Mountlake Terrace 138-34

Relay winners:
200 medley: Jackson (Hanna Fritts, Olivia Hoyla, Elissa Anderson, Emme Wetherington) 2:00.06
200 freestyle: Jackson (Julia Song, Lindsay Catli, Kassie Smasne, Anderson) 1:48.68
400 freestyle: Jackson (Song, Megan Wang, Jillian Guerra, Anderson) 3:56.03

Individual event winners:
200 freestyle: Lindsay Catli (J) 2:16.50
200 medley: Sakura Gabor (J) 2:24.00
50 freestyle: Jeslyn Vuong (J) 25.44
100 butterfly: Mia Abrigo (J) 1:06.20
100 freestyle: Celina Hernandez-Murillo (J) 58.81
500 freestyle: Hanna Fritts (J) 5:37.12
100 backstroke: Fritts (J) 1:08.12
100 breaststroke: Olivia Hoyla (J) 1:11.51

Mountlake Terrace next meet: vs Lynnwood; Tuesday, Oct. 17; 2:45 p.m. at Lynnwood Pool

Meadowdale vs Shorewood
No results reported
Meadowdale next meet: vs Jackson; Tuesday, Oct. 17; 2:30 p.m. at West Coast Aquatics

Girls Volleyball

Meadowdale defeated Marysville Pilchuck 3-0
25-20, 25-15, 25-21

Meadowdale stats:
Violet Dubois: 15 kills, 9 digs
Sofia Brockmeyer: 22 digs
Ja’elle Jenkins: 9 kills, 3 digs
Jackie Tang: 6 kills, 5 digs

Marysville Pilchuck stats:
Darina Glassburn: 13 aces
Aideen Bobadilla: 18 digs
Anna Dantas: 7 kills, 6 digs

Records (league and overall): Meadowdale 9-2, 9-4; Marysville Pilchuck 4-7, 4-7
Meadowdale next match: vs Stanwood; Monday, Oct. 16; 7.p.m. at Meadowdale High School

Monroe defeated Mountlake Terrace 3-0

Monroe stats:
Sawyer Mahler: 8 kills, 4 aces, 11 digs
Karisa Martin: 10 kills
Sara Skold: 16 assists
Maddie Walker: 27 digs

Mountlake Terrace stats:
Lia Brown: 8 kills, 9 assists, 9 digs, 3 aces
Hayley Trinh: 18 digs
Emerson Alley: 3 aces

Records (league and overall): Monroe 6-4, 8-4; Mountlake Terrace 1-9, 2-10
Mountlake Terrace next match: at Everett; Tuesday, Oct. 17; 7 p.m.

Boys Tennis

Edmonds-Woodway defeated Cascade 7-0

Singles:
Nalu Akiona (EW) defeated Nathan Kim (C) 7-6, 6-0
Arman Mkrtychev (EW) defeated Andrew Hayashi (C) 7-5, 6-1
Thomas Mahoney (EW) defeated Jay Saefong (C) 6-1, 6-2
Ben Brown (EW) defeated Landon Herston (C) 6-0, 6-1

Doubles:
Jude Wilcox/Nico Menanno (EW) defeated Charlie Park/Tim Bonilla-Stevenson (C) 6-3, 7-6
John Marquart/Tim Park (EW) defeated Jian Yang/Zane Axberg (C) 6-2, 6-2
Simon Branch/Cooper Giles (EW) defeated Jad Elayan/Agustine Dang (C) 6-2, 6-2

Records: Edmonds-Woodway 7-2; Cascade 2-10
Edmonds-Woodway next match: Wesco 3A South Championship Tournament; Tuesday, Oct. 17; 1 p.m. at Edmonds-Woodway High School

Lynnwood defeated Mariner 6-1

Singles:
Joseph Na (M) defeated Brandon Tran (L) 6-2, 5-2
Tristan Vista (L) defeated Ilya Tambunua (M) 7-5, 6-4
Ethan Murray (L) defeated Elian Gonzalez (M) 6-2, 6-0
Santiagao Gonzalez-Corzo (L) defeated Amar Salmi (M) 6-0, 6-0

Doubles:

Records: Lynnwood 7-5; Mariner 0-7
Lynnwood next match: Wesco 3A South Championship Tournament; Tuesday, Oct. 17; 1 p.m. at Edmonds-Woodway High School

Meadowdale defeated Marysville Pilchuck 7-0

Singles:
Reyli Almanza-Cruz (Mead) defeated Hayden Beach (MP) 6-0, 6-0

Doubles:
Kyle Josafaat/Vincent Ly (Mead) defeated Lukas Robbins/Clancey Flynn (MP) 6-0, 6-0

Records: Meadowdale 5-7; Marysville Pilchuck 0-9
Meadowdale next match: Wesco 3A South Championship Tournament; Tuesday, Oct. 17; 1 p.m. at Edmonds-Woodway High School

— Compiled by Steve Willits

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Real first and last names — as well as city of residence — are required for all commenters.
This is so we can verify your identity before approving your comment.

By commenting here you agree to abide by our Code of Conduct. Please read our code at the bottom of this page before commenting.